Klimatyzacja
Klimatyzacja jako źródło ogrzewania to wciąż temat dla niektórych całkiem nieznany. Wiele osób uważa także że ogrzewanie klimatyzacją musi generować wysokie rachunki. Nic bardziej mylnego. Pobór mocy elektrycznej jaką potrzebuję sprężarka na wytworzenie obiegu czynnika chłodniczego i wygenerowanie ciepła, może równać się nawet stosunkowi 1:5 w porównaniu do standardowego ogrzewania elektrycznego. Dokładniej tłumacząc tą zależność, przyjmujemy iż w sprzyjających warunkach klimatyzator pobierając 1 kW mocy elektrycznej wygeneruje nawet 5 kW mocy cieplnej. To ogromna różnica w porównaniu do standardowego ogrzewania jakim jest na przykład grzałka elektryczna, posiadająca sprawność o wartości 1:1.
Klimatyzator z funkcją ogrzewania to po prostu pompa ciepła. Napędzana elektrycznie sprężarka za pośrednictwem czynnika chłodniczego odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego przekazując je do pomieszczenia.


Sprawność urządzeń jest oczywiście zależna jest od temperatur zewnętrznych oraz technologii urządzenia i nie zawsze nasz współczynnik COP wynosi 5. Istotna informacją jest fakt iż ogrzewanie klimatyzacją to obecnie najbardziej energooszczędny system ogrzewania jaki dostępny jest na naszym rynku.
Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy korzystać z klimatyzacji nawet w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Najlepsze urządzenia klimatyzacyjne gwarantują nam pracę w temperaturze zewnętrznej sięgającej – 30 C. Oznacza to, że obecnie możemy użyć klimatyzacji jako jedyne źródło ogrzewania naszego budynku. Za takim rozwiązaniem przemawia także niski koszt inwestycyjny. W porównaniu do innych systemów ogrzewania, montaż klimatyzacji trwa o wiele krócej a sam efekt nawiewu ciepłego powietrza, pozwala znacznie szybciej ogrzać nasze pomieszczenia. Jest to system bezpieczny w porównaniu z ogrzewaniem na paliwa stałe, które mogą spowodować nieprzewidywalny pożar a także system elastyczny w użytkowaniu, ponieważ możemy wyłączyć go w dowolnym miesiącu w roku, nie przejmując się problemem zamarznięciem wody w instalacji.