Klimatyzacja
Wszystko o klimatyzacji
Klimatyzacja - chłodzenie i ogrzewanie
Klimatyzacja jako źródło ogrzewania to wciąż temat dla niektórych całkiem nieznany. Wiele osób uważa także że ogrzewanie klimatyzacją musi generować wysokie rachunki. Nic bardziej mylnego. Pobór mocy elektrycznej jaką potrzebuję sprężarka na wytworzenie obiegu czynnika chłodniczego i wygenerowanie ciepła, może równać się nawet stosunkowi 1:5 w porównaniu do standardowego ogrzewania elektrycznego. Dokładniej tłumacząc tą zależność, przyjmujemy iż w sprzyjających warunkach klimatyzator pobierając 1 kW mocy elektrycznej wygeneruje nawet 5 kW mocy cieplnej. To ogromna różnica w porównaniu do standardowego ogrzewania jakim jest na przykład grzałka elektryczna, posiadająca sprawność o wartości 1:1.
Wydajność urządzeń klimatyzacyjnych
Rodzaje klimatyzatorów
Klimatyzatory ścienne
Jednostki, które łączą w sobie małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Są instalowane na ścianie w niedużej odległości od sufitu. Ich praca jest w pełni zautomatyzowana, a sterowanie odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego. Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach, gdyż charakteryzują się wyjątkową estetyką i bardzo atrakcyjną ceną. Ze względu na swoją popularność posiadają najbardziej ze wszystkich modeli rozbudowaną automatykę.
Klimatyzatory kasetonowe
Jednostki, które instalowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego, zakończone kompaktową maskownicą. Taka lokalizacja umożliwia równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół . Stylowo wyglądająca maskownica wkomponowana w płaszczyznę sufitu podwieszanego zapewnia uzyskanie optymalnego efektu estetycznego.
Klimatyzatory kanałowe
Jednostki, które umożliwiają centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie, bądź jednej dużej powierzchni. Z zamontowanej w centralnym punkcie jednostki wyprowadzane są kanały, którymi powietrze rozprowadzane jest w kilka miejsc. Klimatyzator automatycznie ustawia temperaturę nawiewanego powietrza jako średnią temperatur z klimatyzowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie jednakowych parametrów powietrza bez konieczności indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń.
Klimatyzatory przypodłogowe
Jednostki przystosowane do montażu bezpośrednio nad podłogą. Urządzenia typu Konsola cieszą się dużą popularnością wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie można zastosować innych modeli klimatyzatorów np. skosy poddasza, wnęki podokienne.
Klimatyzatory przysufitowe
Jednostki, które montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropu. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w wysokich i podłużnych lokalach. Istotną cechą wyróżniającą klimatyzatory przysufitowe od innych modeli jest rozprowadzanie strugi powietrza tuż pod płaszczyzną sufitu. Powietrze płynące początkowo z dużą prędkością wzdłuż sufitu następnie zwalnia i stopniowo schłodzą pomieszczenie.
Systemy klimatyzacji
System klimatyzacji SPLIT
Klimatyzacja typu Split to klasyczny model klimatyzacji, składający się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są ze sobą miedzianą instalacją chłodniczą. Agregat zewnętrzny wyposażony w sprężarkę wtłacza gaz do jednostki wewnętrznej poprzez zamknięty układ chłodniczy. Dzięki temu rozwiązaniu najgłośniejszy element klimatyzatora jest zlokalizowany poza schładzanym pomieszczeniem, otrzymujemy więc pełen komfort cichego użytkowania.
System klimatyzacji MULTISPLIT
Układ klimatyzacji Multisplit umożliwia podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych o zróżnicowanej wydajności chłodniczej, odpowiedniej do wielkości pomieszczeń. W zależności od typu systemu i producenta jedna jednostka zewnętrzna może pracować nawet z 5 jednostkami wewnętrznymi. Zapewnia to oszczędność miejsca oraz energii elektrycznej. W systemie Multisplit w danej chwili klimatyzowane są tylko te pomieszczenia, które tego wymagają, natomiast w pozostałych system jest wyłączony. W obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne mogą pracować wyłącznie w tym samym trybie – chłodzenia lub grzania.
System klimatyzacji VRV/VRF
Systemy klimatyzacji VRV i VRF to wielostrefowe systemy klimatyzacyjne, przeznaczone do klimatyzacji dużej liczby pomieszczeń. Ich budowa pozwala na połączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego, który steruje zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Najbardziej rozbudowane układy mogą obsługiwać do 100 jednostek wewnętrznych i dzięki niezależnym zaworom rozprężnym utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Do chwili obecnej systemy VRV i VRF są jedynymi z najbardziej zaawansowanych centralnych systemów klimatyzacji. Szeroka gama jednostek wewnętrznych umożliwia pełną integrację systemu z budynkiem, zachowując jego estetykę wewnętrzną i zewnętrzną przy niskim poziomie hałasu.
Zlecenia realizujemy w takich miastach jak: