Klimatyzacja

Wszystko o klimatyzacji

Klimatyzacja czyli urządzenie służące do regulacji temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Dzięki klimatyzacji możemy utrzymywać optymalną temperaturę w naszym wnętrzu, bez względu na wskazania termometru poza budynkiem. Często mimo bardzo niekorzystnych temperatur zewnętrznych, klimatyzator zapewnia nam idealną temperaturę i mało kto zastanawia się jak tak na prawdę działa to urządzenie. Cały proces jest dość skomplikowany. Polega on głównie na skraplaniu i odparowaniu czynnika chłodniczego w wymiennikach ciepła co przekłada się na wysoką i niską temperaturę w jednostkach. Najistotniejszym elementem układu jest sprężarka, która w współpracy z zaworem rozprężnym i wentylatorami wytwarza odpowiednie temperatury czynnika chłodniczego. Czynnik chłodniczy krążąc w instalacji freonowej, nadaje oraz odbiera ciepło powietrzu z którym na styczność poprzez skraplacz i parownik.   
 
Większość osób słowo klimatyzacja kojarzy wyłącznie z chodzeniem, jednak obecnie klimatyzatory różnią się znacząco od swoich starszych odpowiedników. Przełomem jaki nastąpił w branży klimatyzacyjnej było zastosowanie zaworu czterodrogowego, który pozwolił na zmianę kierunku przepływu czynnika chłodniczego przez wymienniki. Sprężarka klimatyzatora uzyskała możliwość wtłaczania czynnika chłodniczego w jednostkę wewnętrzną oraz zewnętrzną poprzez odpowiednie przesunięcie się zaworu czterodrogowego. Ta innowacja wpłynęła na powstanie klimatyzatorów chłodząco-grzejących. Zimny czynnik mógł więc ogrzać się w temperaturze zewnętrznej i przekazać ciepło do pomieszczenia poprzez skraplacz. Urządzenia zostały wkrótce rozbudowane o technologię inwerterową, która pozwoliła na płynna regulacje sprężarki, stosowaną do dziś.

Klimatyzacja - chłodzenie i ogrzewanie

Klimatyzacja jako źródło ogrzewania to wciąż temat dla niektórych całkiem nieznany. Wiele osób uważa także że ogrzewanie klimatyzacją musi generować wysokie rachunki. Nic bardziej mylnego. Pobór mocy elektrycznej jaką potrzebuję sprężarka na wytworzenie obiegu czynnika chłodniczego i wygenerowanie ciepła, może równać się nawet stosunkowi 1:5 w porównaniu do standardowego ogrzewania elektrycznego. Dokładniej tłumacząc tą zależność, przyjmujemy iż w sprzyjających warunkach klimatyzator pobierając 1 kW mocy elektrycznej wygeneruje nawet 5 kW mocy cieplnej. To ogromna różnica w porównaniu do standardowego ogrzewania jakim jest na przykład grzałka elektryczna, posiadająca sprawność o wartości 1:1.

Klimatyzator z funkcją ogrzewania to po prostu pompa ciepła. Napędzana elektrycznie sprężarka za pośrednictwem czynnika chłodniczego odbiera ciepło z powietrza zewnętrznego przekazując je do pomieszczenia.
klimatyzator budowa
Ogrzewanie domu klimatyzacją

Wydajność urządzeń klimatyzacyjnych

Sprawność urządzeń jest oczywiście zależna jest od temperatur zewnętrznych oraz technologii urządzenia i nie zawsze nasz współczynnik COP wynosi 5. Istotna informacją jest fakt iż ogrzewanie klimatyzacją to obecnie najbardziej energooszczędny system ogrzewania jaki dostępny jest na naszym rynku.
Dzięki rozwojowi technologicznemu możemy korzystać z klimatyzacji nawet w skrajnie niskich temperaturach zewnętrznych. Najlepsze urządzenia klimatyzacyjne gwarantują nam pracę w temperaturze zewnętrznej sięgającej – 30 C. Oznacza to, że obecnie możemy użyć klimatyzacji jako jedyne źródło ogrzewania naszego budynku. Za takim rozwiązaniem przemawia także niski koszt inwestycyjny. W porównaniu do innych systemów ogrzewania, montaż klimatyzacji trwa o wiele krócej a sam efekt nawiewu ciepłego powietrza, pozwala znacznie szybciej ogrzać nasze pomieszczenia. Jest to system bezpieczny w porównaniu z ogrzewaniem na paliwa stałe, które mogą spowodować nieprzewidywalny pożar a także system elastyczny w użytkowaniu, ponieważ możemy wyłączyć go w dowolnym miesiącu w roku, nie przejmując się problemem zamarznięciem wody w instalacji.

Rodzaje klimatyzatorów

Klimatyzatory ścienne

Jednostki, które łączą w sobie małe wymiary z dużą wydajnością i cichą pracą. Są instalowane na ścianie w niedużej odległości od sufitu. Ich praca jest w pełni zautomatyzowana, a sterowanie odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego. Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach, gdyż charakteryzują się wyjątkową estetyką i bardzo atrakcyjną ceną. Ze względu na swoją popularność posiadają najbardziej ze wszystkich modeli rozbudowaną automatykę.

Klimatyzatory kasetonowe

Jednostki, które instalowane są w przestrzeni sufitu podwieszanego, zakończone kompaktową maskownicą. Taka lokalizacja umożliwia równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z centralnego punktu pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada w dół . Stylowo wyglądająca maskownica wkomponowana w płaszczyznę sufitu podwieszanego zapewnia uzyskanie optymalnego efektu estetycznego.

Klimatyzatory kanałowe

Jednostki, które umożliwiają centralną dystrybucję powietrza z jednego urządzenia do kilku pomieszczeń jednocześnie, bądź jednej dużej powierzchni. Z zamontowanej w centralnym punkcie jednostki wyprowadzane są kanały, którymi powietrze rozprowadzane jest w kilka miejsc. Klimatyzator automatycznie ustawia temperaturę nawiewanego powietrza jako średnią temperatur z klimatyzowanych pomieszczeń. Takie rozwiązanie umożliwia utrzymanie jednakowych parametrów powietrza bez konieczności indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym z pomieszczeń.

Klimatyzatory przypodłogowe

Jednostki przystosowane do montażu bezpośrednio nad podłogą. Urządzenia typu Konsola cieszą się dużą popularnością… wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie można zastosować innych modeli klimatyzatorów np. skosy poddasza, wnęki podokienne.

Klimatyzatory przysufitowe

Jednostki, które montowane są bezpośrednio do konstrukcji stropu. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie w wysokich i podłużnych lokalach. Istotną cechą wyróżniającą klimatyzatory przysufitowe od innych modeli jest rozprowadzanie strugi powietrza tuż pod płaszczyzną sufitu. Powietrze płynące początkowo z dużą prędkością wzdłuż sufitu następnie zwalnia i stopniowo schłodzą pomieszczenie.

Systemy klimatyzacji

System klimatyzacji SPLIT

Klimatyzacja typu Split to klasyczny model klimatyzacji, składający się z dwóch jednostek – wewnętrznej i zewnętrznej, które połączone są ze sobą miedzianą instalacją chłodniczą. Agregat zewnętrzny wyposażony w sprężarkę wtłacza gaz do jednostki wewnętrznej poprzez zamknięty układ chłodniczy. Dzięki temu rozwiązaniu najgłośniejszy element klimatyzatora jest zlokalizowany poza schładzanym pomieszczeniem, otrzymujemy więc pełen komfort cichego użytkowania.

System klimatyzacji split Łódź
System klimatyzacji multisplit Łódź

System klimatyzacji MULTISPLIT

Układ klimatyzacji Multisplit umożliwia podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych o zróżnicowanej wydajności chłodniczej, odpowiedniej do wielkości pomieszczeń. W zależności od typu systemu i producenta jedna jednostka zewnętrzna może pracować nawet z 5 jednostkami wewnętrznymi. Zapewnia to oszczędność miejsca oraz energii elektrycznej. W systemie Multisplit w danej chwili klimatyzowane są tylko te pomieszczenia, które tego wymagają, natomiast w pozostałych system jest wyłączony. W obrębie jednego systemu jednostki wewnętrzne mogą pracować wyłącznie w tym samym trybie – chłodzenia lub grzania.

System klimatyzacji VRV/VRF

Systemy klimatyzacji VRV i VRF to wielostrefowe systemy klimatyzacyjne, przeznaczone do klimatyzacji dużej liczby pomieszczeń. Ich budowa pozwala na połączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego, który steruje zmiennym przepływem czynnika chłodniczego. Najbardziej rozbudowane układy mogą obsługiwać do 100 jednostek wewnętrznych i dzięki niezależnym zaworom rozprężnym utrzymują zadaną temperaturę w pomieszczeniach. Do chwili obecnej systemy VRV i VRF są jedynymi z najbardziej zaawansowanych centralnych systemów klimatyzacji. Szeroka gama jednostek wewnętrznych umożliwia pełną integrację systemu z budynkiem, zachowując jego estetykę wewnętrzną i zewnętrzną przy niskim poziomie hałasu.

System klimatyzacji VRV Łódź