Montaż klimatyzacji
Klimatyzacja z montażem - instrukcja
Instrukcja montażu klimatyzacji zawiera wszystkie informacje o wymaganych odstępach pomiędzy jednostkami a ścianami wokół urządzeń. Po prawidłowym wymierzeniu miejsc jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej możemy wykonać przewiert przez ścianę o średnicy około 5-6 cm. Odmierzamy odpowiednią długość przewodów, rur oraz odpływ skroplin i układamy całą instalację, zwracając szczególną uwagę na rury miedziane, które mogą ulec zagięciu.
Po przełożeniu całej instalacji i przykręceniu jednostek możemy przystąpić do kolejnego etapu montażu klimatyzacji. Klimatyzator ścienny posiada mosiężne przyłącza, które skręcamy z rurami miedzianymi poprzez wykonanie połączeń kielichowych. Adekwatnie łączymy też agregat zewnętrzny.
Ważnym elementem, o którym nie wolno zapomnieć, jest zachowanie spadku dla odpływu skroplin. Woda, która zbiera się w tacy ociekowej jednostki naściennej musi swobodnie odpływać. Prawidłowy montaż klimatyzacji wymaga wykonania próżni w układzie chłodniczym, która pozwoli pozbyć się powietrza oraz wilgoci. Czynności te wykonujemy przy pomocy pompy próżniowej z wakuometrem.
Ostatnim etapem jest podłączenie zasilania na jednostki. Po zakończeniu montażu klimatyzacji przeprowadzamy testowe uruchomienie i sprawdzamy parametry pracy urządzenia.
Montaż klimatyzacji z dokładnym opisem poszczególnych etapów
Ważne w montażu klimatyzacji jest wybranie odpowiedniego miejsca dla jednostki wewnętrznej. Aby klimatyzator pracował poprawnie należy zapewnić odpowiednią odległość jednostki od sufitu. Zbyt mała odległość wpływa negatywnie na efektywność urządzenia, potrafi obniżyć jego wydajność i wygenerować niepożądane szumy. Gdy wymierzymy już odpowiednią wysokość jednostki musimy zwrócić uwagę na odległość z prawej i lewej strony klimatyzatora. W każdym montażu klimatyzacji musimy przewidzieć odpowiedni dla modelu urządzenia dostęp serwisowy. W przypadku awarii, serwisant musi posiadać dostęp do dolnych zatrzasków jednostki naściennej aby móc odchylić klimatyzator od ściany i wykonać sprawdzenie połączeń wewnętrznych. W razie problemów ze szczelnością układu chłodniczego lub odprowadzeniem skroplin, dostęp serwisowy jest bardzo ważny, sam demontaż przedniej obudowy nie pozwoli na poprawne sprawdzenie wszystkich instalacji. Problemy z elektroniką w klimatyzatorach ściennych zwykle nie sprawiają problemów z dostępem, ponieważ znajdują się w przedniej części urządzenia. Po wymierzeniu odpowiedniego miejsca możemy przystąpić do montażu uchwytu jednostki wewnętrznej. Uchwyt zwykle przypomina literę H i posiada przygotowane otwory pod kołki montażowe. Przy użyciu poziomicy ustawiamy uchwyt i zaznaczamy miejsca na kołki montażowe.
Podczas montowania klimatyzacji w miarę możliwości warto także zaplanować aby odległość między jednostką wewnętrzną a zewnętrzną była możliwie jak najkrótsza. Krótka instalacja freonowa ograniczy koszty naszego montażu ale także obniża ona eksploatację sprężarki oraz pobór mocy elektrycznej. Umiejscowienie agregatu zewnętrznego jest głównie związane z wytycznymi jakie przewidują władze administracyjne budynku. Kierując się wizualną estetyką obiektu, często nie otrzymujemy zgody na montaż agregatu na elewacji budynku co niestety zawęża naszą przestrzeń balkonową. W takiej sytuacji klimatyzator musi zostać postawiony na stopach, często bez możliwości zakotwienia stóp w posadzce. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zastosowanie gumowych stóp, które dodatkowo odbierają drgania powstałe na wskutek pracy sprężarki i wentylatora.
Zdecydowanie najbardziej nieprzewidywalna i często bardzo czasochłonną kwestią jest wykonanie przewiertu przez ścianę zewnętrzną. Czas jaki zaplanowany został na montaż klimatyzacji może się w krótkim czasie okazać znacznie przedłużony gdy trafimy na bardzo twardą ścianę, czasem dodatkowo zbrojoną stalowymi prętami. Aby przeprowadzić wszystkie rury i przewody pomiędzy jednostkami zwykle potrzebujemy otworu w ścianie o średnicy około 50 mm. Wiertła przebiciowe i wiertarki o dużej mocy nie zawsze są w stanie dokonać pełnego przewiertu przez ścianę zewnętrzną, co wymaga od monterów niestandardowych rozwiązań i wydłuża czas ich pracy. Można przyjąć iż podstawowy montaż klimatyzacji typu split o niedużej mocy trwa zwykle około 6 h, jednak w niektórych sytuacjach ten czas może wydłużyć się nawet trzykrotnie.
W kolejnym etapie instalacja chłodnicza musi zostać wypróżniowana. Wykonanie próżni pozwala pozbyć się powietrza oraz wilgoci, która bardzo negatywnie wpływa na układy chłodnicze. Do zaworu serwisowego agregatu podłączamy wąż z pompy próżniowej wykorzystując zawór otwierający. Próżnia wykonana poprzez pompę próżniową z wakuometrem jest także procesem w którym możemy ocenić szczelność naszego układu ponieważ po wyłączeniu pompy zawór magnetyczny odcina obwód i jeżeli wskazówka w wakuometrze nie zmienia swojego położenia możemy już stwierdzić czy nasze połączenia kielichowe są poprawnie wykonane. Klimatyzator posiada w sobie zamknięty czynnik chłodniczy, uzupełniony w ilości zgodnej z jego tabliczką znamionową. Aby uzupełnić układ gazem należy otworzyć zawory kątowe umiejscowione w agregacie, które oddzielały od siebie obie jednostki. Gdy czynnik chłodniczy rozejdzie się po całej instalacji możemy podać napięcie na klimatyzator i włączyć go pilotem.